Социална фондация „Инди Рома 97“ работи активно по Българо-швейцарска програма за сътрудничество, която подпомага образователното и културно развитие на малцинствата. Кампанията е по проекта с наименование „Всички заедно – за по-добро образование и здраве“, а добрите резултати и практики от нея вече са налице, отчитат специалисти. Куклен е една от най-малките общини у нас, но новостите в това отношение тук са много. Особено сред децата и младежите от непривилегированите групи последната година не може да не се забележи една приятна възбуда и повишена активност. “Лятна занималня за допълнителна образователна подготовка за деца“, „Работилничка за направа на сладки и коледни курабийки“; изложби на учащи се (кулинарна; приложно изкуство с есенни листа и природни материали; Великденска и др.); Ателие „Сръчни ръчички“; Седмица на Книгата, запознаване с културните забележителности на близкия Пловдив – посещения на театър, кино, концерти – които до скоро бяха непознати за повечето деца от ромски произход – това са само част от най-видимите дейности.
„За тези деца са важни и заниманията в Програмата за допълнителни часове по български език като втори език, (три пъти седмично се провеждат часове по български език, които целят улесняване на процеса на интеграция и включване чрез подобряване на езиковите умения на деца от ромското население). Обучението включва разнообразни теми, сред които: ”Моите приказни герои”. ”Моето семейство”, ”Моята родина”, ” Събиране на природни материали и разходка в градския парк“; „Нашата азбука”, Драматизации на любими приказки и др. – обясни председателят на Социална фондация „Инди Рома 97“ Албена Костадинова. – Интересно е, че тези дейности са подкрепени и с включването на родители, дори баби и дядовци, които дават идеи, подкрепят и сами се включват в някои от организираните събития – предимно чрез създадения Клуб „Активен родител“.
Според Костадинова особено за по-малките деца това има значение за по-успешното им социализиране. С помощта на образователен медиатор пък се идентифицират отделни родители, възпрепятстващи децата си за ходят редовно на училище, както и ученици, застрашени от отпадане от училище.
Същевременно други дейности, развивани от здравен медиатор с помощта на двама общопрактикуващи лекари, са насочени към оказване на помощ на ромите за промяна на техните поведенчески модели по отношение на семейното планиране, постнатални грижи и грижи за децата.
Над 200 лица без здравни осигуровки са получили лекарска помощ – профилактични прегледи, диагностицирани заболявания, лечение, имунизации и други.
В резултат на просветните кампании няколко десетки роми са разбрали значението на здравното осигуряване и вече плащат осигурителните си вноски.
Особено същество е съдействието по отношение профилактиката – оказана е помощ на ромите за промяна на техните поведенчески модели по отношение на семейното планиране, пренатални, постнатални грижи и грижи за децата. Резултатът е видимо подобряване здравния статус на населението и най-вече на социално слабите жители на общината (за което своят принос дава и откритият там от Социална фондация Социална фондация „Инди Рома 97“ – „Център за социална рехабилитация и интеграция“).
Но кой е двигателят на всички тези промени ? Това е добре известната в целия регион Социална фондация Социална фондация „Инди Рома 97“, чиито екип изпълнява подкрепения от Българо-швейцарската програма за сътрудничество проект „ВСИЧКИ ЗАЕДНО – ЗА ПО-ДОБРО ОБРАЗОВАНИЕ И ЗДРАВЕ“, започнал през 2017 год.
Целта на проекта е социално интегриране на маргинализираните малцинствени групи посредством разнообразни мерки в областта на образованието и здравеопазването.
Причините са във вярно намерените подходи за осъществяване на добрите намерения: – Включване и активизиране на родителите на децата – целева група по проекта – за създаване подходяща стимулираща атмосфера и в самите семейства.
Акцент върху ЗАНИМАТЕЛНОТО НАЧАЛО за придизвикване и запазване интереса на децата, за обогатяване на знанията им – чрез занимателни игри, четене на допълнителна художествена литература, извършване на разнообразни упражнения, гледане на филми и презентации. развитие на наблюдателността, въображението и логическото мислене.
Акцент и върху ИНДИВИДУАЛНИЯ ПОДХОД – не само към децата, но и към родителите им. .
В компонента „Здравеопазване“ основно е използването на установеното от години ДОВЕРИЕ, с което се ползва организацията ИНДИ РОМА и нейните активисти. Основната насока е ПРОФИЛАКТИКАТА, по-доброто информиране по здравни въпроси, възможноста неосигурените лица да се ползват от здравната помощ (чрез привлечените двама общопрктикуващи лекари и др)
В компонента РАЗШИРЯВАНЕ НА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ И КУЛТУРНА ИДЕНТИЧНОСТ“ главно е интегрирането на децата чрез общи творчески занимания (рисуване, приложни изкуства и др.) и запознаване с творби на изкуството.
Неслучайно много висока оценка за реализацията дадоха представители на Швейцарската агенция за международно развитие от над 10 държави, които посетиха Социална фондация „Инди Рома 97“ през март.